Sidebar

Support your TeamTTO Athlete

Personal Info:




Please Choose Amount:

$ 100 TT small donation
$ 200 TT
$ 300 TT
$ 400 TT
$ 500 TT (*) Recommended
$ 1,000 TT, YOU ARE A BOSS!

23
Fri, Aug

Njisane Phillip greets spectators after winning with teammates Keron Bramble and Paul Nicholas the gold medal in the cycling track men's team sprint final at the Pan American Games in Lima, Peru on Thursday. (AP)

2019 Pan Amer­i­can Games
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

The like­li­hood of T&T's Nicholas Paul and Njisane Phillip meet­ing in to­day's fi­nal of the men's sprint event got even greater when both cy­clists pro­gressed from the quar­ter­fi­nal round on Fri­day night at the Pan Amer­i­can Games in Li­ma, Pe­ru.

Last evening, Paul and Phillip swept their re­spec­tive quar­ter­fi­nal races to book their places in the semi­fi­nals with hopes of reach­ing the best of three fi­nal card­ed for Sat­ur­day night.

Paul eas­i­ly won races one and two against Brazil's Ka­cio Fon­se­ca Da Sil­va in heat one while Phillip did the same in heat two ver­sus Colom­bian San­ti­a­go Ramirez Morales.

In their re­spec­tive fi­nal four ride off, Phillip will be chal­lenged by Venezue­lan Her­sony Canelon, who al­so swept his quar­ter­fi­nal race against Le­an­dro Bot­tas­so and Paul will face off against Kevin Quin­tero of Colom­bia. The lat­ter won two straight races against Jair Tjon En Fa of Suri­name to ad­vance.

For Sat­ur­day's, race one in the best-in-three semi­fi­nals will ride off at 1.15 pm (T&T time) and then race two at 1.56 pm. If the re­spec­tive races reach a de­cider, it will be raced at 2.37 pm.

Ear­li­er on Fri­day, Paul was phe­nom­e­nal in the first stage of qual­i­fi­ca­tion of the men's sprint event in the Velo­drome at the Na­tion­al Sports Vil­lage in Li­ma.

He clocked 9.808 sec­onds in the men's 200m fly­ing start and broke the meet record of 9.977 pre­vi­ous­ly held by his cur­rent team­mate Njisane Phillip which he achieved at 2011 edi­tion of the Games in Guadala­jara, Mex­i­co.

Paul pro­gressed with the best time of the fastest 12 rid­ers who qual­i­fied to 1/8 fi­nal.

So too, Phillip with the sec­ond-fastest time of 10.087.

Mo­ments lat­er, Paul and Phillip's tac­tics again worked su­perbly to have both T&T rid­ers progress to the quar­ter­fi­nal.

Paul was up first in the 1/8 Fi­nal and was chal­lenged by Cana­di­an Joel Ar­cham­bault in heat one but the lo­cal cy­clist was un­touch­able and ad­vanced to the next round while his op­po­nent went to the repechage.

Phillip al­so sent his chal­lenger Ce­sar Mar­cano Sanchez of Venezuela to the repechage af­ter win­ning heat two.

Both Paul and Phillip are seek­ing their sec­ond gold medal af­ter part­ner­ing with Keron Bram­ble to reach the top of the podi­um in the men's team sprint on Thurs­day evening.

Late Thurs­day night, T&T's Ak­il Camp­bell was a sev­enth-place fin­ish­er in the men's om­ni­um, af­ter tal­ly­ing 98 points from his four events.

Head­ing in­to his fi­nal race of the event, the points race, Camp­bell was on 78 points and crossed in sev­enth place to earn 20 points to add to his over­all score.

Ear­li­er, he nabbed 24 points in the scratch race fol­low­ing his ninth-place fin­ish, then earned 30 points for plac­ing sixth in the tem­po race, to move up one spot in­to eighth be­fore drop­ping back down ninth af­ter he was the fifth rid­er to be oust­ed in the elim­i­na­tion race and had to set­tle for ninth place to seal 24 points ahead of the fi­nal race.

In shoot­ing

At the Las Pal­mas Range, nei­ther T&T shoot­ers, Robert Auer­bach Jr and Mar­sha Bullen-Jones, had great starts in their re­spec­tive events.

On day one of the Men's Skeet qual­i­fi­ca­tion round, Auer­bach Jr sits in 21st po­si­tion of the 28 ath­letes with 44 points with rounds of 23 and 21, re­spec­tive­ly.

Bullen-Jones will have her work cut out for her to­day af­ter a poor start in the qual­i­fi­ca­tion round of the women's 25m rapid fire pis­tol.

In pre­ci­sion shoot­ing, she pro­duced 266 points af­ter rounds of 89, 92 and 85 to be in a sec­ond-to-last spot in the event which has 27 shoot­ers are par­tic­i­pat­ing.

For her to as­cend from the 26th spot, she will have to be per­fect in to­day's rapid cat­e­go­ry in the sec­ond stage in the qual­i­fy­ing phase.

Sat­ur­day's T&T sched­ule

Hock­ey

Men's Pool A - T&T vs Chile, 11 am

Shoot­ing

Women's 25m Air Pis­tol Rapid Fire 2nd Stage - Mar­sha Bullen-Jones, 10 am

Men's Skeet 2nd Stage - Robert Auer­bach Jr, 10.30 am

Cy­cling

Women's Sprint qual­i­fy­ing - Alexi Cos­ta, 12.05 pm

Men's Sprint

Semi­fi­nals - Nicholas Paul, Njisane Phillip, 1.11 pm

Sail­ing

Women's Laser Ra­di­al Open­ing Se­ries 1 - Kel­ly-Ann Ar­rindell, 1 pm

Men' Laser Stan­dard - An­drew Lewis, 1 pm

Source

2019 Pan American Games in Lima, Peru

Dates: Fri, Jul 26, 2019 – Sun, Aug 11, 2019
Host city: Lima, Peru
Athletes: 6,690
https://www.lima2019.pe

 

2019 TT Pan Am team

AQUATICS: Dylan Carter, Kael Yorke, Graham Chatoor, Jade Chatoor, Gabriela Donahue, Giselle Gursoy; Tracy De Montrichard-Carter, Chase Bloch, Joseph Mc Leod (officials).

ARCHERY: Daniel Catariz; Colvin Chin (official).

ATHLETICS: Michelle-Lee Ahye, Kelly-Ann Baptiste, Semoy Hackett, Alena Brooks, Kamaria Durant, Sparkle McKnight, Cleopatra Borel, Portious Warren, Tyra Gittens,Keston Bledman, Kyle Greaux, Jereem Richards, Dwight St Hillaire, Machel Cedenio, Reubin Walters, Akanni Hislop, Jerod Elcock, Asa Guevara, Andwuelle Wright, Wimani Stewart, Keshorn Walcott, Shakeil Waithe, Deon Lendore, Mauricia Prieto, Ayla Stansclaus, Tonya Nero; George Comissiong, Ian Carter, Nic Connor Alexander, Charles Joseph, Arlon Morrisson, Mastrapa Lopez, Wendell Williams (officials).

BADMINTON: Nekeisha Blake; Melvin Thomas (official).

BEACH VOLLEYBALL: Malika Davidson, Rheeza Grant, Daynte Stewart, Marlon Phillip; Nancy Joseph, Stephen Enile (officials).

BOXING: Nigel Paul, Aaron Prince, Tyron Thomas, Micheal Alexander; Reynold Cox, Rawlson Dopwell (officials).

CANOE SPRINT: Matthew Robinson, Nicholas Robinson; Merryl See Tai (official).

CYCLING: Nicholas Paul, Njisane Phillip, Kwesi Browne, Keron Bramble, Quincy Alexander, Jabari Whiteman, Kemp Orosco, Tyler Cole, Jovian Gomez, Akil Campbell, Teniel Campbell, Alexi Costa; David Francis, Erin Hartwell, Gene Samuel, Elisha Greene, Gabriel Thomas (officials).

GOLF: Isabella Lawrence; Wayne Baptiste (official).

GYMNASTICS: Joseph Fox; Charlie St Leger (official).

HOCKEY: Karlos Stephen, Akim Toussiant, Jordan Reynos, Kristien Emmanuel, Teague Marcano, Sheldon De Lisle, Marcus James, Mickell Pierre, Tarik Marcano, Daniel Byer, Micheael O’Connor, Shaquille Daniel, Lyndell Byer, Kwandwane Browne, Caleb Guiseppi, Dylan Francis, Joel Daniel, Malcolm Baptiste; Glenn Francis, Kirth Davis, Huw Stevens, Nicholas Baldeosingh (officials).

JUDO: Gabriella Wood; Mark Littrean (official).

ROWING: Felice Aisha Chow; Monica Hilcu (official).

RUGBY: Apphia Glasgow, Leah Kintiba, Nicolette Pantor, Blossom Stewart, Fayola Jack, Marika Mendez, Carlina Phillip, Maria Thomas, Kwanieze John, Aqiyla O’Brien, Kathleen Stephen, Kanisha Vincent; Jenilee Limada, Carlton Felix, Kelson Figaro (officials).

SAILING: Andrew Ivan David Lewis, Kelley-Ann Mary Arrindell; Official: Kairon Serrette (official).

SHOOTING: Anthony D Maraj, Marsha Bullen-Jones, Robert Auerbach, Roger Daniel; Ian Cockburn (official).

TABLE TENNIS: Rheann Chung; Anthony Corbin (official).

TAEKWONDO: Megan Lawrence; Cheryl Ann Sankar (official).

Team TTO in PAN AM 2019