Sidebar

Support your TeamTTO Athlete

Personal Info:




Please Choose Amount:

$ 100 TT small donation
$ 200 TT
$ 300 TT
$ 400 TT
$ 500 TT (*) Recommended
$ 1,000 TT, YOU ARE A BOSS!

23
Fri, Aug

T&T’s Daynte Stewart, right, sets up a pass for team-mate Marlon ‘Waldo’ Phillip during one of their matches on the fourth stop of the 2019 NORCECA Beach Circuit in the sands adjacent to the Barceló Solymar Hotel, Varadero, Cuba in May. Photo: NORCECA.

2019 Pan Amer­i­can Games
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

T&T's men and women beach vol­ley­ball teams of Daynte Stew­art and Mar­lon Phillip and Rheeza Grant and Ma­li­ka David­son, suf­fered their sec­ond round-robin Pool B de­feats when the 2019 Pan Amer­i­can Games con­tin­ued at the Beach Vol­ley­ball Court in Pe­ru on Thurs­day.

Stew­art and Phillip were out­classed by USA's Ian Sat­ter­field and Mark Burik 13-21, 16-21 to drop to 0-2 in the four-team round-robin pool.

On Wednes­day, the T&T men were beat­en by Ar­genti­na's Nico­las Ca­pogrosso and Ju­lian Aza­ad 15-21, 7-21, while the South Amer­i­cans al­so won yes­ter­day 21-12, 21-12 against El Sal­vador's David Var­gas and Car­los Es­co­bar to join the North Amer­i­cans at 2-0 and in the main draw quar­ters. Sat­ter­field and Burik over­whelmed El Sal­vador's David Var­gas and Car­los Es­co­bar 21-12, 21-10 in their open­er.

On Fri­day, Stew­art and Phillip face Var­gas and Es­co­bar and Sat­ter­field and Burik come up against Ca­pogrosso and Aza­ad, both from 11.30 am.

The lo­cal women's team of Grant and David­son went un­der to Colom­bians Yu­ly Ay­ala and Di­ana Rios 9-21, 12-21, fol­low­ing up on Wednes­day's de­feat at the hands of USA's Karis­sa Cook and Jace Par­don 21-9, 21-8, to drop to 0-2.

The lo­cal women's team of Phillip and Grant were hum­bled by Colom­bians Yu­ly Ay­ala and Di­ana Rios 13-21, 16-21 to add to their loss to Amer­i­cans Karis­sa Cook and Jace Par­don, 9-21, 8-21. The vic­to­ry lift­ed the Colom­bians to a 1-1 record, lev­el with Cos­ta Ri­cans Marcela Araya and Va­le­ri­na Va­len­ciano, who were over­pow­ered by Cook and Par­don 11-21, 11-21, with the lat­ter im­prov­ing to a 2-0 record ahead of Fri­day's fi­nal round-robin pool match­es.

Al­so on Fri­day, Grant and David­son will still have a chance to fin­ish sec­ond in the pool but will need to de­feat Araya and Va­len­ciano hand­some­ly and hope Cook and Par­don do the same to Ay­ala and Rios.

The T&T women's rug­by team will al­so get their cam­paign go­ing when they come up against the USA from 11.15 am.

The Games start of­fi­cial­ly on Fri­day where T&T will at­tempt to match its suc­cess­es of four years ago in Toron­to Cana­da, when they reg­is­tered their most suc­cess­ful show­ing ever with three gold medals, three sil­ver and two bronze for eight medals over­all, bet­ter­ing the per­for­mances of the 1967 (Win­nipeg), 1971 (Cali) and 2003 (San­to Domin­go) na­tion­al teams, which each man­aged sev­en.

The gold medal win­ners in Cana­da were Cleopa­tra Borel (shot put), Keshorn Wal­cott (javelin) and the 4x400 men's re­lay team of Jar­rin Solomon, Ren­ny Quow, Machel Ce­de­nio and Lalonde Gor­don. Cy­clist Njisane Phillip (Men's Match Sprint), ath­letes Machel Ce­de­nio (Men's 400m), Mikel Thomas (Men's 110m Hur­dles), the 4x100m re­lay quar­tet of Ron­del Sor­ril­lo, Ke­ston Bled­man, Em­manuel Cal­len­der and Dan-Neil Teles­ford and swim­mer George Bovell III (Men's 50m Freestyle) added bronze.

This time around, 98 ath­letes (58 men and 40 women) from 18 sport­ing dis­ci­plines are in Pe­ru to rep­re­sent T&T un­til Au­gust 11.

T&T Pan Am Games Con­tin­gent

TRACK AND FIELD: Michelle-Lee Ahye, Kel­ly Ann Bap­tiste, Se­moy Hack­ett, Ale­na Brooks, Ka­maria Dur­rant, Sparkle McK­night, Cleopa­tra Borel, Por­tious Waren, Tyra Git­tens, Ke­ston Bled­man, Kyle Greaux, Jereem Richards, Dwight St. Hillaire, Machel Ce­de­nio, Reubin Wal­ters, Akan­ni His­lop, Jerod El­cock, Asa Gue­vara, An­dewelle Wright, Wimani Stew­art, Keshorn Wal­cott, Shakeil Wait­he, De­on Lendore, Tonya Nero, Mau­ri­cia Pri­eto, Ay­la Stan­sclaus

Of­fi­cials: George Com­mi­siong, Ian Carter, Nic Con­nor Alex­an­der, Charles Joseph, Ar­lon Mor­ris­son, Mas­tra­pa Lopez, Wen­dell Williams

HOCK­EY (men): Kar­los Stephen, Akim Tou­s­siant, Jor­dan Reynos, Kristien Em­manuel, Teague Mar­cano, Shel­don De Lisle Mar­cus James, Mick­ell Pierre, Tarik Mar­cano, Daniel By­er, Michael O’Con­nor, Shaquille Daniel, Lyn­dell By­er, Kwand­wane Browne, Caleb Guisep­pi, Dy­lan Fran­cis, Joel Daniel, Mal­colm Bap­tiste

Of­fi­cials: Glenn Fran­cis, Kirth Davis, Huw Stevens, Nicholas Baldeosingh

RUG­BY (women): Ap­phia Glas­gow, Leah Kin­ti­ba, Nico­lette Pan­to,r Blos­som Stew­art, Fay­ola Jack, Mari­ka Mendez, Car­li­na Phillip, Maria Thomas, Kwanieze John, Aqiy­la O’Brien, Kath­leen Stephen, Kan­isha Vin­cent

Of­fi­cials: Je­nilee Li­ma­da, Carl­ton Fe­lix, Kel­son Fi­garo

AQUAT­ICS: Dy­lan Carter, Kael Yorke, Gra­ham Cha­toor, Jade Cha­toor, Gabriela Don­ahue, Giselle Gur­soy

Of­fi­cials: Tra­cy De Mon­trichard-Carter Chase Bloch Joseph Mc Leod

CY­CLING: Nicholas Paul, Njisane Phillip, Kwe­si Browne, Keron Bram­ble, Quin­cy Alex­an­der, Jabari White­man, Kemp Orosco, Tyler Cole, Jov­ian Gomez, Ak­il Camp­bell, Te­niel Camp­bell, Alexi Cos­ta

Of­fi­cials: David Fran­cis Erin Hartwell Gene Samuel El­isha Greene Gabriel Thomas

SAIL­ING: An­drew Lewis, Kel­ley-Ann Mary Ar­rindell

Of­fi­cial: Ka­iron Ser­rette

ARCHERY: Daniel Cata­riz

Of­fi­cial: Colvin Chin

BAD­MINTON: Nekeisha Blake

Of­fi­cial: Melvin Thomas

BEACH VOL­LEY­BALL: Ma­li­ka David­son, Rheeza Grant, Daynte Stew­art, Mar­lon Phillip

Of­fi­cials: Nan­cy Joseph, Stephen Enile

BOX­ING: Nigel Paul, Aaron Prince, Ty­ron Thomas, Micheal Alex­an­der

Of­fi­cials: Reynold Cox, Rawl­son Dop­well

SHOOT­ING: An­tho­ny D. Maraj, Mar­sha Bullen-Jones, Robert Auer­bach, Roger Daniel

Of­fi­cial: Ian Cock­burn

CA­NOE SPRINT: Matthew Robin­son, Nicholas Robin­son

Of­fi­cial: Mer­ryl See Tai

JU­DO: Gabriel­la Wood

Of­fi­cial: Mark Lit­tre­an

ROW­ING: Fe­lice Aisha Chow

Of­fi­cial: Mon­i­ca Hilcu

TA­BLE TEN­NIS: Rheann Chung

Of­fi­cial: An­tho­ny Corbin

TAEK­WON­DO: Megan Lawrence

Of­fi­cial: Cheryl Ann Sankar

Deputy Chef de Mis­sion: Lovie San­tana

Press At­taché: Melanie Gul­ston

Med­ical Of­fi­cers: Dr. Ter­ry Ali, Dr. Nailah Adams, Dr. Rudranath Ram­sawak, Karielle De Bique, Verne Al­leyne, Liza Mo­han-Watts, Den­no­ra George, Brent El­der, June Don­na Durham, Odessa Chan­dler, Derek Ash­by Williams.

Source

2019 Pan American Games in Lima, Peru

Dates: Fri, Jul 26, 2019 – Sun, Aug 11, 2019
Host city: Lima, Peru
Athletes: 6,690
https://www.lima2019.pe

 

2019 TT Pan Am team

AQUATICS: Dylan Carter, Kael Yorke, Graham Chatoor, Jade Chatoor, Gabriela Donahue, Giselle Gursoy; Tracy De Montrichard-Carter, Chase Bloch, Joseph Mc Leod (officials).

ARCHERY: Daniel Catariz; Colvin Chin (official).

ATHLETICS: Michelle-Lee Ahye, Kelly-Ann Baptiste, Semoy Hackett, Alena Brooks, Kamaria Durant, Sparkle McKnight, Cleopatra Borel, Portious Warren, Tyra Gittens,Keston Bledman, Kyle Greaux, Jereem Richards, Dwight St Hillaire, Machel Cedenio, Reubin Walters, Akanni Hislop, Jerod Elcock, Asa Guevara, Andwuelle Wright, Wimani Stewart, Keshorn Walcott, Shakeil Waithe, Deon Lendore, Mauricia Prieto, Ayla Stansclaus, Tonya Nero; George Comissiong, Ian Carter, Nic Connor Alexander, Charles Joseph, Arlon Morrisson, Mastrapa Lopez, Wendell Williams (officials).

BADMINTON: Nekeisha Blake; Melvin Thomas (official).

BEACH VOLLEYBALL: Malika Davidson, Rheeza Grant, Daynte Stewart, Marlon Phillip; Nancy Joseph, Stephen Enile (officials).

BOXING: Nigel Paul, Aaron Prince, Tyron Thomas, Micheal Alexander; Reynold Cox, Rawlson Dopwell (officials).

CANOE SPRINT: Matthew Robinson, Nicholas Robinson; Merryl See Tai (official).

CYCLING: Nicholas Paul, Njisane Phillip, Kwesi Browne, Keron Bramble, Quincy Alexander, Jabari Whiteman, Kemp Orosco, Tyler Cole, Jovian Gomez, Akil Campbell, Teniel Campbell, Alexi Costa; David Francis, Erin Hartwell, Gene Samuel, Elisha Greene, Gabriel Thomas (officials).

GOLF: Isabella Lawrence; Wayne Baptiste (official).

GYMNASTICS: Joseph Fox; Charlie St Leger (official).

HOCKEY: Karlos Stephen, Akim Toussiant, Jordan Reynos, Kristien Emmanuel, Teague Marcano, Sheldon De Lisle, Marcus James, Mickell Pierre, Tarik Marcano, Daniel Byer, Micheael O’Connor, Shaquille Daniel, Lyndell Byer, Kwandwane Browne, Caleb Guiseppi, Dylan Francis, Joel Daniel, Malcolm Baptiste; Glenn Francis, Kirth Davis, Huw Stevens, Nicholas Baldeosingh (officials).

JUDO: Gabriella Wood; Mark Littrean (official).

ROWING: Felice Aisha Chow; Monica Hilcu (official).

RUGBY: Apphia Glasgow, Leah Kintiba, Nicolette Pantor, Blossom Stewart, Fayola Jack, Marika Mendez, Carlina Phillip, Maria Thomas, Kwanieze John, Aqiyla O’Brien, Kathleen Stephen, Kanisha Vincent; Jenilee Limada, Carlton Felix, Kelson Figaro (officials).

SAILING: Andrew Ivan David Lewis, Kelley-Ann Mary Arrindell; Official: Kairon Serrette (official).

SHOOTING: Anthony D Maraj, Marsha Bullen-Jones, Robert Auerbach, Roger Daniel; Ian Cockburn (official).

TABLE TENNIS: Rheann Chung; Anthony Corbin (official).

TAEKWONDO: Megan Lawrence; Cheryl Ann Sankar (official).

Team TTO in PAN AM 2019