Sidebar

Support your TeamTTO Athlete

Personal Info:




Please Choose Amount:

$ 100 TT small donation
$ 200 TT
$ 300 TT
$ 400 TT
$ 500 TT (*) Recommended
$ 1,000 TT, YOU ARE A BOSS!

23
Fri, Aug

T&T’s Malika Davidson tries to play a pass to team-mate Rheeza Grant during one of their women’s matches on the fourth stop of the NORCECA Beach Circuit in the sands adjacent to the Barcelo Solymar Hotel, Varadero, Cuba in May

2019 Pan Amer­i­can Games
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

T&T men and women beach vol­ley­ball teams of Daynte Stew­art and Mar­lon Phillip, and Rheeza Grant and Ma­li­ka David­son were de­feat­ed in straight sets in their open­ing Pool B match on the first day of com­pe­ti­tion at the Li­ma 2019 Pan Amer­i­can Games at the Beach Vol­ley­ball Court, in Pe­ru on Wednes­day.

The lo­cal women's team of Grant and David­son were first in ac­tion against USA's Karis­sa Cook and Jace Par­don, with the lat­ter eas­ing to vic­to­ry 21-9, 21-8 in 19 min­utes.

On Thurs­day, the T&T women will play their sec­ond match in the four-team round-robin pool against Colom­bians Yu­ly Ay­ala and Di­ana Rios from 12.30pm.

The Colom­bians were al­so losers in their open­er to Cos­ta Ri­cans Marcela Araya and Va­le­ri­na Va­len­ciano, 15-21, 14-21.

Cook and Par­don will clash with Araya and Va­len­ciano in a bat­tle of first-day win­ners al­so from 12.30 pm to­day while on Fri­day, Grant and David­son meet Araya and Va­len­ciano from 9.50am, and Cook and Par­don face Ay­ala and Rios.

Stew­art and Phillip al­so found the go­ing tough in their Pan Amer­i­can Games de­but, los­ing to Ar­gen­tines Nico­las Ca­pogrosso and Ju­lian Aza­ad, 15-21, 7-21 while USA's Ian Sat­ter­field and Mark Burik over­whelmed El Sal­vadore­ans David Var­gas and Car­los Es­co­bar, 21-12, 21-10.

Al­so, on Thurs­day, Stew­art and Phillip faces Sat­ter­field and Burik while Var­gas and Es­co­bar plays Ca­pogrosso and Aza­ad both at 2.10pm be­fore round-robin play ends to­mor­row (Fri­day) with Stew­art and Phillip bat­tling Con­ti­nen­tal ri­vals, Var­gas and Es­co­bar, and Sat­ter­field and Burik come up against Ca­pogrosso and Aza­ad from 11.30am.

Four years ago in Toron­to, Cana­da, T&T reg­is­tered its most suc­cess­ful show­ing ever at the Pan Amer­i­can Games

with three gold medals, three sil­ver and two bronze for eighth medals over­all, bet­ter­ing the per­for­mances of the 1967 (Win­nipeg), 1971 (Cali) and 2003 (San­to Domin­go) na­tion­al teams, which each man­aged sev­en.

Source

2019 Pan American Games in Lima, Peru

Dates: Fri, Jul 26, 2019 – Sun, Aug 11, 2019
Host city: Lima, Peru
Athletes: 6,690
https://www.lima2019.pe

 

2019 TT Pan Am team

AQUATICS: Dylan Carter, Kael Yorke, Graham Chatoor, Jade Chatoor, Gabriela Donahue, Giselle Gursoy; Tracy De Montrichard-Carter, Chase Bloch, Joseph Mc Leod (officials).

ARCHERY: Daniel Catariz; Colvin Chin (official).

ATHLETICS: Michelle-Lee Ahye, Kelly-Ann Baptiste, Semoy Hackett, Alena Brooks, Kamaria Durant, Sparkle McKnight, Cleopatra Borel, Portious Warren, Tyra Gittens,Keston Bledman, Kyle Greaux, Jereem Richards, Dwight St Hillaire, Machel Cedenio, Reubin Walters, Akanni Hislop, Jerod Elcock, Asa Guevara, Andwuelle Wright, Wimani Stewart, Keshorn Walcott, Shakeil Waithe, Deon Lendore, Mauricia Prieto, Ayla Stansclaus, Tonya Nero; George Comissiong, Ian Carter, Nic Connor Alexander, Charles Joseph, Arlon Morrisson, Mastrapa Lopez, Wendell Williams (officials).

BADMINTON: Nekeisha Blake; Melvin Thomas (official).

BEACH VOLLEYBALL: Malika Davidson, Rheeza Grant, Daynte Stewart, Marlon Phillip; Nancy Joseph, Stephen Enile (officials).

BOXING: Nigel Paul, Aaron Prince, Tyron Thomas, Micheal Alexander; Reynold Cox, Rawlson Dopwell (officials).

CANOE SPRINT: Matthew Robinson, Nicholas Robinson; Merryl See Tai (official).

CYCLING: Nicholas Paul, Njisane Phillip, Kwesi Browne, Keron Bramble, Quincy Alexander, Jabari Whiteman, Kemp Orosco, Tyler Cole, Jovian Gomez, Akil Campbell, Teniel Campbell, Alexi Costa; David Francis, Erin Hartwell, Gene Samuel, Elisha Greene, Gabriel Thomas (officials).

GOLF: Isabella Lawrence; Wayne Baptiste (official).

GYMNASTICS: Joseph Fox; Charlie St Leger (official).

HOCKEY: Karlos Stephen, Akim Toussiant, Jordan Reynos, Kristien Emmanuel, Teague Marcano, Sheldon De Lisle, Marcus James, Mickell Pierre, Tarik Marcano, Daniel Byer, Micheael O’Connor, Shaquille Daniel, Lyndell Byer, Kwandwane Browne, Caleb Guiseppi, Dylan Francis, Joel Daniel, Malcolm Baptiste; Glenn Francis, Kirth Davis, Huw Stevens, Nicholas Baldeosingh (officials).

JUDO: Gabriella Wood; Mark Littrean (official).

ROWING: Felice Aisha Chow; Monica Hilcu (official).

RUGBY: Apphia Glasgow, Leah Kintiba, Nicolette Pantor, Blossom Stewart, Fayola Jack, Marika Mendez, Carlina Phillip, Maria Thomas, Kwanieze John, Aqiyla O’Brien, Kathleen Stephen, Kanisha Vincent; Jenilee Limada, Carlton Felix, Kelson Figaro (officials).

SAILING: Andrew Ivan David Lewis, Kelley-Ann Mary Arrindell; Official: Kairon Serrette (official).

SHOOTING: Anthony D Maraj, Marsha Bullen-Jones, Robert Auerbach, Roger Daniel; Ian Cockburn (official).

TABLE TENNIS: Rheann Chung; Anthony Corbin (official).

TAEKWONDO: Megan Lawrence; Cheryl Ann Sankar (official).

Team TTO in PAN AM 2019