Live Lausanne 2020

2019 TTOC People’s Choice Award

What's new with Team TTO

Team TTO on Facebook

Team TTO on Twitter

IOC’s oppressive podium rules ignore history of legitimate Olympic protest https://t.co/pyYIRzUCzU https://t.co/ivpb8poIBl
Less than a minute ago
Special thanks to Michael Johnson Performance for their continued support of TeamTTO. Visit… https://t.co/iGEnd5rxkC
About 15 hours ago
Panama set to host first AIBA Continental Boxing Forum https://t.co/3hbjxKHkm0 https://t.co/QJRz9pABzd
About 23 hours ago
TT’s Mc Clean picked to umpire at Olympic Games 2020 https://t.co/ZJILLu01wq https://t.co/bENrosmpXN
About 23 hours ago

TeamTTO on Instagram

UPCOMING OLYMPIC GAMES

Tokyo 2020 #1YearToGo

Logo TOKYO 2020 International Olympic Committee
Logo Omega Offical Timekeeper

Cartan Global | Tokyo 2020

T&T OLYMPIC TEAM TTO PARTNERS

SARA WOLLASTON whipped the field to win the Girls Under-20 100-metre final yesterday evening, as the Tobago House of Assembly (THA)/National Gas Company (NGC)/ NAAA Junior Championships began at the Dwight Yorke Stadium, Bacolet.

Wollaston, the American-based runner, crossed the finish line in 12.04 seconds, ahead of Skikyla Walcott of Simplex (12.14) and Jada Barker of Cougars (12.26).

However, Wollaston’s training partner, the highly-rated Khalifa St Fort, did not compete in the semi-finals despite having the fastest time in the first round (11.53 in heat two).

According to a report on C News last night, St Fort was suffering with a leg injury and hence opted out of the semis.

Other Winners (clubs in brackets) - Girls Under-20 javelin: Akidah Briggs (Toco Titans) 38.98 metres.

Boys Under-20 shot put: Isaiah Taylor (Abilene) 15.24m.

Girls Under-16 long jump: Safiya John (Kaizen Panthers) 5.48m.

Girls Under-18 long jump: Anya Akili (Kaizen Panthers) 5.32m.

Boys Under-16 discus: Christopher Crawford (Falcons) 43.31m.

Boys Under-18 discus: Clarence Hannibal (Falcons) 50.63m.

Girls Under-16 javelin: Safiya John 40.22m.

Girls Under-18 javelin: Asha James (Zenith) 42.90m.

Girls Under-16 100m hurdles: Rae-Ann Serville (Memphis Pioneers) 15.49 seconds.

Girls Under-18 100m hurdles: Anya Akili 14.62.

Girls Under-20 100m hurdles: Jeminise Parris (Memphis Pioneers) 14.19.

Boys Under-16 110m hurdles: Justin Guy (Kaizen Panthers) 15.39.

Boys Under-18 110m hurdles: Ako Hislop (Kaizen Panthers) 15.35.

Boys Under-20 110m hurdles: Jude Atwell (PAP) 14.95.

Girls Under-20 discus: Chel-

Source