What's new with Team TTO

August 06, 2020

Lewis: Regional Olympic Movement must embrace digitisation

PRESIDENT OF the Caribbean Association of National Olympic Committees (CANOC) Brian Lewis believes the regional…
August 04, 2020

Caribbean Olympic Sport Leaders must put Interest of Youth and Young People First

Digitisation and Digitalisation and Technology can create economic and financial opportunities for youth and young…
August 04, 2020

Plans going ahead for C’bean Games

President of the Caribbean Association of national Olympic Committees (CANOC), Brian Lewis has congratulated the…
August 03, 2020

Cudjoe: Yorke Stadium to rival any in region

The THA will soon be given the responsibility to manage the Dwight Yorke Stadium, according…
August 01, 2020

T&T Olympic Committee finds ways around Covid

...coaches, athletes soak up online sports education programmes
August 01, 2020

L.A. OLYMPIC CHAIR WASSERMAN ASKS IOC PRESIDENT TO REPEAL RULE THAT BARS ADVOCACY

Los Angeles Olympic Committee Chairman Casey Wasserman has asked the head of the IOC to…
July 30, 2020

Pioneering athlete and administrator

Remembering the late Hall-of-Famer, Hockey’s Florrie Kelshall

Tokyo 2021 #1YearToGo

Logo TOKYO 2020 International Olympic Committee
Logo Omega Offical Timekeeper

Cartan Global | Tokyo 2021

Olympic TV Channel Live

Team TTO on Facebook

Team TTO on Twitter

Our virtual store is still open. Add us to your contacts and reach out to get personalized service, all day long.… https://t.co/hjFoGlzJGx
About 14 hours ago
T&T Olympic Committee finds ways around Covid https://t.co/hIV6BJjjml
Thursday, 06 August 2020 14:56
Lewis: Regional Olympic Movement must embrace digitisation https://t.co/VCHbF97wY1
Thursday, 06 August 2020 14:38
RT @Odecabe_Cacso: CACSO will hold the first Virtual Press Conference, through the CACSO Zoom platform to inform about the 1st Central Ame…
Thursday, 06 August 2020 09:44

TeamTTO on Instagram

UPCOMING OLYMPIC GAMES

T&T OLYMPIC TEAM TTO PARTNERS

Shaniqua Bascombe had a super day on Wednesday at the Atlantic National Primary Schools Track and Field Championships at the Hasely Crawford Stadium in Mucurapo, picking up the most outstanding award and rightly so winning all the events she entered.

Bascombe of Port-of-Spain zone copped the award last year in the Girls Under-13 age-group and impressed again, this time in a higher category, dominating the 13-15 bracket winning the 100, 200 and 400 metres and then partnered with Carlissa Harry, Beyonce Moses and Shakanah George to run away with the Girls Sprint Medley in a time of 1:58.50.

She clocked 12.62 seconds to win the 100 dash; 25.14 in the 200; and 1:03.33 in the quartermile.

Her effort won Port-of-Spain the top spot of the eight districts with a tally of 483.50 points, beating out last year's champion Tobago into second with 368. In third was Caroni with 343; fourth was Victoria with 326; St George East’s 313 earned them fifth spot while North East (265.50), St Patrick (252.50) and South East (164.50), brought up the rear.

Janae De Gannes, last year' outstanding U-11 athlete, Jeremiah Joseph and Kevon Mc Kenna also starred on the day.

De Gannes of Tobago competing in the same age-group won gold in the 100, 200, long jump event and then helped her team to second place in the 4x100 relay in 1:00.24, finishing behind Port-of-Spain (58.19), who dominated the relays, winning seven of eight races that were contested.

Joseph of Port-of-Spain like Bascombe won the 100 (11.94), 200 (24.27) and 400 (54.85) and helped his team to gold in the 800 Sprint Medley in the boys 13-15 category. Mc Kenna of Tobago claimed the 100 in 12.40, 200 in 26.37 and 400 in 1:02.22 in the boys U-13 age-group.

Selected results
100m
13-15
Girls
1 Shaniqua Bascombe (POS) - 12.62
2 Kurlecia Francis (Victoria) - 12.77
3 Shernicah Sargeant (Tobago) - 13.18
Boys
1 Jeremiah Joseph (POS) - 11.94
2 Osei Stephens (South East) - 12.11
3 Kern Cedeno (St Patrick) - 12.11
U-13
Girls
1 Vanessa Stephens (St George E) - 13.27
2 Renesha Andrews (POS) - 13.57
3 Nikida Peters (St Patrick) - 13.66
Boys
1 Kevon McKenna (Tobago) - 12.40
2 Darius Joseph (St George E) - 12.82
3 Cayson Clement-Holder (South East) - 13.11
U-11
Girls
1 Janae De Gannes (Tobago) - 13.89
2 Janika Jordan (POS) - 14.11
3 Sierra Joseph (Victoria) - 14.36
60m
U-9
Boys
1 Makaelan Woods (POS) - 9.23
2 Kaii Williams (Tobago) - 9.24
3 Jayden Moses (St George E) - 9.42
400m
13-15
Girls
1 Shaniqua Bascombe (POS) - 1:03.33
2 Joanna French (Tobago) - 1:05.86
3 Claudine Antoine (Caroni) - 1:06.40
Boys
1 Jeremiah Joseph (POS) - 54.85
2 Kern Cedeno (St Patrick) - 56.59
3 Tyric Samuel (Caroni) - 58.54
U-13
Girls
1 Atiya Croal (St George E) - 1:05.21
2 Kianna Llewelyn (POS) - 1:11.09
3 Opal Jackson (Caroni) - 1:14.93
Boys
1 Kevon McKenna (Tobago) - 1:02.22
2 Jarvon Westfield (POS) - 1:02.61
3 Josiah Alexander (StPatrick) - 1:07.03
Long Jump
U-11
Girls
1 Janae De Gannes (Tobago) - 4.94m
2 Rhianna Jackson (St George E) - 3.90
3 Akilah Jacob (St Patrick) - 3.87
200m
13-15
Girls
1 Shaniqua Bascombe (POS) - 25.14
2 Kurlecia Francis (Victoria) - 25.30
3 Shernicah Sargeant (Tobago) - 26.71
Boys
1 Jeremiah Joseph (POS) - 24.27
2 Kern Cedeno (St Patrick) - 24.69
3 Keeshawn Babb (Victoria) - 25.19
U-13
Girls
1 Vanessa Stephens (St George E) - 26.94
2 Renesha Andrews (POS) - 27.77
3 Zaria Baxam (Victoria) - 28.32
Boys
1 Kevon Mc Kenna (Tobago) - 25.51
2 Darius Joseph (St George E) - 26.37
3 Cayson Clement-Hamilton (South East) - 26.67
U-11
Girls
1 Janae De Gannes (Tobago) - 28.34
2 Janika Jordan (POS) - 29.22
3 Sierra Joseph (Victoria) - 39.24
Boys
1 Giovanni Bobb-Semple (St George E) - 28.03
2 Imanni Matthew (North East) - 28.64
3 Tyrell Springer (POS) - 28.82
Discus throw
13-15
Girls
1 Renecia McIntosh (POS) - 17.53
2 Celine Joseph (Caroni) - 17.48
3 Joanna French (Tobago) - 16.80
Boys
1 Christopher Crawford (Tobago) - 44.88
2 Darion Felix (Victoria) - 29.21
3 Antonio De Freitas (North East) - 22.60
1,500m Open
Girls
1 Shakiah Phillip (POS) - 5:30.48
2 Shyann Scott (North East) - 5:53.74
3 Christie-Marie Maharaj (St George) - 5:53.95
Boys
1 Khaylon Antoine (POS) - 4:56.73
2 Marvin Waldrop (Victoria) - 5:11.73
3 Joel Lalloo (N East) - 5:23.46

Source